Wycieczka do muzeum w Wejherowie

Dnia 15 listopada 2019 roku uczniowie uczący się języka kaszubskiego w naszej szkole wraz z opiekunami zwiedzali Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Przewodniczka opowiadając ciekawe historie oprowadzała po pomieszczeniach pałacowych. Podziwialiśmy zgromadzone przez lata zabytki piśmiennictwa i muzyki. Wzięliśmy udział w warsztatach. Uczniowie wykonali bombki, zdobiąc je metodą decoupage oraz torby wielorakiego użytku, zdobiąc je wzorem kaszubskiego haftu. Wykonane przedmioty uczniowie z radością zabrali do domu. Dla uczniów wycieczka była bezpłatna. Koszty wyjazdu sfinansował Zespół Placówek Oświatowych w Pucku. Opiekunami ucczniów byli: M. Draws i S. Czaja.

Obchody Piaśnickie

pTradycyjnie w pierwszą niedzielę października w Piaśnicy odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne, stanowiące największe tego typu święto na terenie gminy Wejherowo. Upamiętniono osoby zamordowane przez Niemców 80 lat temu. W programie uroczystości znalazło się Nabożeństwo Oczekiwania, Apel pamięci i salwa honorowa. Centralnym punktem obchodów w Sanktuarium bł. Męczennicy Alicji Kotowskiej i Towarzyszy była Msza święta sprawowana przez Metropolitę Gdańskiego abp Sławoja Leszka Głódzia. Mimo pochmurnej, deszczowej pogody, na corocznych uroczystościach zgromadziło się wielu mieszkańców okolicznych miejscowości. Nie mogło zabraknąć również naszej młodzieży z Pocztem Sztandarowym. Pamięć o mordzie w Lesie Piaśnickim to nasz obowiązek. Nie możemy pozwolić, aby prawda takich miejsc, jak Piaśnica odeszła. Przekazujmy tę historię następnym pokoleniom. Nie wolno milczeć po to, aby taka tragedia nigdy już się nie powtórzyła. To miejsce wzywa do pokoju, pojednania, prawdy. Opiekę nad uczniami sprawowały Panie: Maria Lanc i Danuta Groenwald.

Wyjazd na rewię na lodzie

reDnia 11 października 2019 r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się do hali widowiskowo – sportowej „Olivia" na spektakl teatralny na lodzie pt.: „Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza". Wszyscy z zachwytem oglądaliśmy lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski. Podczas swojej podróży Sindbad przemierzył drogą morską prawie cały świat. Wielokrotnie znalazł się za burtą, jako rozbitek zatrzymywał się na kolejnym nieznanym i niebezpiecznym lądzie. Spotkał ekscentryczną królewnę o imieniu Najdroższa, królewnę Sermirę, dotarł także do królestwa króla Miraża i jego córki Piruzy... Z każdej wyprawy powracał jednak do ukochanego wuja Tarabuka, niepoprawnego poety-wierszoklety. Chińczyk, dziewczyny, piraci, rude wojowniczki, konik morski, ryby piły... to również barwni bohaterowie niezwykłego przedstawienia. Dzieci były pod ogromnym wrażeniem pięknej ruchomej scenografii i rozbudowanej dekoracji. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła świetnie dobrana oprawa muzyczna. To wszystko zapierało dech w piersiach. Byliśmy zachwyceni spektaklem. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Inscenizacja obrzędu Dziadów w osadzie Sławutowo

dziady4Dnia 12 października zainteresowani uczniowie klasy VIII B oraz jeden uczeń klasy IV A wzięli udział w obrzędzie Dziadów. Inscenizacja została zorganizowana w Średniowiecznej Osadzie w Sławutowie. Uczniowie w ten sposób przygotowywali się do omawiania lektury ,,Dziady" A.Mickiewicza. Szczególne podziękowania należą się rodzicom, którzy poinformowali o wydarzeniu oraz tym, którzy zapewnili dzieciom transport.

Wyjazd do Gdyni na przedstawienie teatralne

kroDnia 11.10.2019 roku uczniowie klas drugich i trzecich uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym pt. ,,Piotruś Pan" w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacyjnrgo im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Dzieci aktywnie uczestniczyły w spektaklu klaszcząc, śpiewając oraz interpretując ruchem słuchane utwory. Spektakl bardzo podobał się uczniom. Wprowadził ich w magiczny świat baśni i ekscytujących wydarzeń. Opiekunami dzieci były panie: G. Ratke, D. Kowalik, M. Draws i B. Ziemann.