,,Aktywne Kaszuby"

Nasza szkoła po raz czwarty wzięła udział w inicjatywie ,,Aktywne Kaszuby'' organizowanej przez Zrzeszenie Kaszubsko - Pomorskie oraz Stowarzyszenie ,,Trefl Pomorze''. Konkurs plastyczny Kaszuby, tradycja, przyroda w twórczości Jana Trepczyka był przeznaczony dla uczniów z klas I – VIII uczących się języka kaszubskiego. Podczas lekcji języka kaszubskiego uczniowie poznali biografię Jana Trepczyka – poety kaszubskiego, kompozytora, pedagoga, autora słownika. Wysłuchali jego pieśni oraz wierszy. Następnie chętni uczniowie wykonali prace na konkurs, które zostały przesłane na adres organizatora. Nad przebiegiem konkursu czuwały panie: Maria Draws i Barbara Hejmowska.

Dzień Jedności Kaszubów

kaszDnia 19 marca 2019 roku, w Dniu Jedności Kaszubów w naszej szkole odbył się Dzień Kaszubski pod hasłem:,, A jô so spéwóm pò kaszëbskù". W lutym uczniowie i nauczyciele zostali poinformowani o formie obchodów Dnia Kaszubskiego, wychowawcy klas otrzymali koperty z opisem zadań. Szkołę udekorowano elementami wzorów haftu kaszubskiego oraz wyrazami ze słownika kaszubsko-polskiego. Wyeksponowano flagę kaszubską i herb. Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem hymnu Kaszub, informacją historyczną na temat Dnia Jedności Kaszubów oraz prezentacją flagi i herbu Kaszub. Następnie uczniowie z klas I-IV uczący się języka kaszubskiego zinscenizowali bajkę pt. ,, Czerwony Kapturek". Zgodnie z w/w hasłem w naszej szkole rozległy się śpiewy w języku kaszubskim. Kolejno na scenie pojawiły się dzieci z oddziału przedszkolnego z utworem pt. ,,Gimnastika", następnie uczniowie klas I z utworem pt. ,, Kaszëbsczé nótë", klas II z utworem pt. :,,Anka pòtka kòtka", klas III z utworem pt. ,, Nie je lózy mój kòsziczk, klasy IV z utworem pt.: ,,Kaszëbë, Kaszëbë, klasy V z utworem pt.: ,,Kaszëbsczé jezora", klasy VI z utworem pt. ,,Hej, żeglujże żeglôrzu", klasy VII z utworem pt.,,Czinda" i klasy VIII z utworem pt. ,,Tata i kòzã". Spotkanie zakończyła kaszubska grupa taneczna tańcem pt. ,,Kowal". Projekt miał na celu ukazanie piękna Małej Ojczyzny, motywowanie do rozwijania umiejętności komunikowania się w języku kaszubskim, przygotowanie do życia w społeczności lokalnej, poszerzanie wiedzy o Kaszubach, budzenie przynależności do regionu w którym mieszkamy. Osoby odpowiedzialne za realizację zadań: nauczyciele oddziałów przedszkolnych A i B SP Leśniewo i nauczyciele klas I-VIII SP Leśniewo. Koordynatorami były panie: Barbara Hejmowska i  Maria Draws.

Dzień Babci i Dziadka

ba2W dniu 21 stycznia 2019 r. uczniowie klas I - III z naszej szkoły zaprezentowali się przed swoimi babciami i dziadkami. Na spotkanie zaproszono wszystkie babcie i dziadków naszych uczniów. Przy pięknie zastawionych stołach goście mogli obejrzeć i wysłuchać, jak prezentują się ich pociechy. Uroczystość urozmaicił występ uczniów z klas starszych, którzy zaprezentowali jasełka przygotowane przez panie: Marię Lanc i Barbarę Hejmowską oraz  występ kuglarski, który bardzo podobał się przybyłym gościom. Po wysłuchaniu wierszy i piosenek w wykonaniu najmłodszych uczniów i występach grupy starszej, częstowano babcie i dziadków ciastem i kawą. W miłej atmosferze upłynęły wspólne chwile. Uroczystość przygotowali wychowawcy klas I – III.

Dzień Kobiet

RA
Dnia 8 marca odbyła się szkolna zabawa z okazji Dnia Kobiet. Wszyscy uczniowie świetnie bawili się podczas „Randki w ciemno”, chcąc znaleźć swojego/swoją kandydata/kandydatkę. Osoba szukająca swojego wybranka po zadaniu trzech pytań wybierała swój „ideał”. Najwięcej emocji dostarczał moment wylosowania randki, na którą wybiorą się nasi „nowożeńcy”. Po zabawie w „Randkę” klasa 4b zachęciła wszystkich do wspólnego tańca kolonijnego. Tańczyliśmy do piosenek „Czokolada” oraz „Hey Baby”, po której połowa sali była już na scenie. Zabawę zorganizował Pan Sergiusz Czaja z klasą IVb.

WYSTĘP W KOŚCIELE PARAFIALNYM

Jak co roku uczniowie naszej szkoły przedstawili jasełka w kościele parafialnym w Leśniewie. Rodzice wraz z dziećmi uczestniczący we Mszy świętej o godz. 11.00 mieli okazję do przemyśleń i refleksji oglądając przedstawienie. Dzieci za swoją grę aktorską zostały nagrodzone gromkimi brawami. Nad całością występu czuwały: M. Lanc i B. Hejmowska.