Witamy na naszej stronie internetowej

Dzień Jedności Kaszubów

kaszDnia 19 marca 2019 roku, w Dniu Jedności Kaszubów w naszej szkole odbył się Dzień Kaszubski pod hasłem:,, A jô so spéwóm pò kaszëbskù". W lutym uczniowie i nauczyciele zostali poinformowani o formie obchodów Dnia Kaszubskiego, wychowawcy klas otrzymali koperty z opisem zadań. Szkołę udekorowano elementami wzorów haftu kaszubskiego oraz wyrazami ze słownika kaszubsko-polskiego. Wyeksponowano flagę kaszubską i herb. Spotkanie rozpoczęto odśpiewaniem hymnu Kaszub, informacją historyczną na temat Dnia Jedności Kaszubów oraz prezentacją flagi i herbu Kaszub. Następnie uczniowie z klas I-IV uczący się języka kaszubskiego zinscenizowali bajkę pt. ,, Czerwony Kapturek". Zgodnie z w/w hasłem w naszej szkole rozległy się śpiewy w języku kaszubskim. Kolejno na scenie pojawiły się dzieci z oddziału przedszkolnego z utworem pt. ,,Gimnastika", następnie uczniowie klas I z utworem pt. ,, Kaszëbsczé nótë", klas II z utworem pt. :,,Anka pòtka kòtka", klas III z utworem pt. ,, Nie je lózy mój kòsziczk, klasy IV z utworem pt.: ,,Kaszëbë, Kaszëbë, klasy V z utworem pt.: ,,Kaszëbsczé jezora", klasy VI z utworem pt. ,,Hej, żeglujże żeglôrzu", klasy VII z utworem pt.,,Czinda" i klasy VIII z utworem pt. ,,Tata i kòzã". Spotkanie zakończyła kaszubska grupa taneczna tańcem pt. ,,Kowal". Projekt miał na celu ukazanie piękna Małej Ojczyzny, motywowanie do rozwijania umiejętności komunikowania się w języku kaszubskim, przygotowanie do życia w społeczności lokalnej, poszerzanie wiedzy o Kaszubach, budzenie przynależności do regionu w którym mieszkamy. Osoby odpowiedzialne za realizację zadań: nauczyciele oddziałów przedszkolnych A i B SP Leśniewo i nauczyciele klas I-VIII SP Leśniewo. Koordynatorami były panie: Barbara Hejmowska i  Maria Draws.