Wyjazd do ERGO ARENY

Uczniowie z klas ,,0'' – IV uczący się języka kaszubskiego wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu sportowym. Mieli okazję kibicować koszykarzom podczas meczu 23. kolejki Energa Basket Ligi w ERGO ARENIE. O zwycięstwo walczyli zawodnicy Trefla Sopot i Stelmetu Enea BC z Zielonej Góry. Wyjazd był nagrodą za udział w konkursie plastycznym Kaszuby, tradycja, przyroda w twórczości Jana Trepczyka . Wycieczka była dla dzieci ogromnym przeżyciem. Swoim kibicowaniem i entuzjazmem stworzyły niesamowitą atmosferę podczas meczu. Dla wszystkich były to niezapomniane emocje.

Konkurs Biblijny

ksDnia 10 stycznia 2019 r. chętni uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w Wojewódzk o- Metropolitalnym Konkursie Biblijnym „ Dzieje Apostolskie". Celem konkursu jest upowszechnienie znajomości Pisma świętego. W etapie szkolnym udział wzięło udział ośmioro uczniów. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się: Mikołaj Kobierzyński kl. VIIa, Arkadiusz Guth kl. VIIIa i Remigiusz Lakowski kl. VIIIa.

Etap rejonowy odbył się 8 marca 2019 r. w SP w Jastrzębiej Górze, zaś rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 17 marca 2019 r. po Mszy świętej o godzinie 11.00 w kościele. Nasi uczniowie za udział w konkursie odebrali dyplomy uczestnictwa. Oprócz konkursu z wiedzy nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego. I miejsce zajął Kamil Mroch kl. II a, a V miejsce zdobyła Dominika Srok kl. II b. Uczniów do konkursu przygotowali: ks. Paweł Maj oraz Maria Lanc.

Wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni

Dnia 8 lutego 2019 roku uczniowie z klas: Ia, Ib, IIa pojechali na wycieczkę do Gdyni , do Teatru Muzycznego. Oglądali spektakl w reżyserii Bernarda Szyca pt.,, Brzechwa dla dzieci". Przedstawienie skierowane do najmłodszych widzów przybliżyło twórczość Jana Brzechwy, wybitnego polskiego poety, autora wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci, takich jak m.in. „Na straganie", „Kaczka dziwaczka", „Samochwała", „Na wyspach Bergamutach", „Leń". Zaprezentowane wiersze poza humorem, zawierały zaskakujące zakończenie, a poprzez zaprezentowaną historyjkę, uczły wychowywały, ośmieszały naganne zachowanie i pochwalały dobre. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spektaklu,: klaszcząc, śpiewając i występując na scenie w momentach wyznaczonych przez aktorów. Spotkanie pełne było radości i zabawy. Opiekunami dzici były panie: Draws Maria Kowalik Danuta i Ratke Gabriela.

Uroczystości patriotyczne w Gołubiu

TTDnia 10 marca 2019 r. w Gołubiu nad Jeziorem Dąbrowskim odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji 75. rocznicy śmierci kpt. Józefa Dambka, założyciela i komendanta Tajnej Organizacji Wojskowej ,,Gryf Pomorski". Wzięła w nich udział delegacja z naszej szkoły. Pamięć Józefa Dambka w 75 rocznicę jego śmierci oraz wszystkich partyzantów Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski uczczono podczas corocznych uroczystości na Kaszubach. W Gołubiu odprawiono mszę świętą w Kościele Parafialnym. Po mszy świętej uczestnicy przemaszerowali do miejsca upamiętniającego śmierć kpt. J. Dambka nad Jeziorem Dąbrowskim, prowadzonym przez Kompanię i Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej oraz przez Kaszubski Szwadron Kawalerii. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, w tym Bogdan Łapa, starosta powiatu kartuskiego, oraz gospodarz obchodów Tomasz Brzoskowski, wójt gminy Stężyca. Obecni byli też m.in. posłowie na sejm RP i sam Roman Dambek, założyciel i prezes zarządu Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski", a także główny organizator uroczystości, upamiętniających kpt. Józefa Dambka. Po uroczystościach w Gołubiu uczestnicy przenieśli się do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Z racji 80-lecia wybuchu II wojny światowej i 80-lecia powołania „Gryfa Pomorskiego" odbyła się też rekonstrukcja historyczna i biesiada patriotyczna.

XVII PUCKIE SPOTKANIA KOLĘDNICZE

wy1Dnia 10 stycznia 2019 roku odbył się Przegląd Zespołów Kolędniczych w Domu Kultury w Żelistrzewie. Uczniowie naszej szkoły przedstawili jasełka pt. „Brama do nieba jest ciasna". W tym roku artystów z Leśniewa wyróżniono za „ oprawę muzyczną na żywo". Uczniowie mają satysfakcję z dobrze wypełnionego zadania. Jasełka w tym roku częściowo zostały przedstawione w języku kaszubskim. Tłumaczenia tekstu podjęła się pani Barbara Hejmowska.