Wyjazd do Gdańska

weW dniu 31.10.2018 roku klasy „ósme" wybrały się na wycieczkę historyczną do Muzeum II wojny światowej oraz Westerplatte w Gdańsku. Podczas pobytu w muzeum uczniowie uczestniczyli w wybranych przez siebie lekcjach muzealnych o tematyce: „Wrzesień 1939" oraz „Żołnierska dola". W trakcie lekcji, która trwała 1,5h uczniowie mogli przejść się przez sporą część muzeum oraz uświadomić sobie, czym tak naprawdę była wojna. Edukatorzy dzięki zastosowaniu kreatywnych kart pracy, próbowali zaangażować uczniów do wcielenia się w rolę żołnierzy oraz cywilów oraz do odpowiedzi na pytania: „co mogli czuć, co mogli zrobić żołnierze, cywile...". Wielu uczestników zadawało ciekawe pytania, szczególnie o tematykę nie poruszaną podczas zajęć szkolnych. Niektórzy uczniowie nie kryli również łez wzruszenia, patrząc na zdjęcia oraz przedmioty przedstawiające prawdziwe losy zwykłych ludzi podczas wojny. Po zaopatrzeniu się w niezłą dawkę wiedzy historycznej, uczniowie wraz z opiekunami udali się na Westerplatte. Uczniowie przespacerowali się przez wojskową składnicę tranzytową starając sobie wyobrazić, co czuli oraz myśleli żołnierze podczas tak krwawej obrony półwyspu. Spacer zakończyliśmy przy pomniku Obrońców Wybrzeża, gdzie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie, patrząc jednocześnie na zdanie wypowiedziane przez papieża Jana Pawła II – „NIGDY WIĘCEJ WOJNY". Opiekunami wycieczki byli: p. Beata Figas, p. Alicja Czapp oraz p. Sergiusz Czaja.