Wycieczka do Nadola

skanDnia 7 czerwca 2017 roku uczniowie SP w Leśniewie uczący się języka kaszubskiego pojechali na wycieczkę do Nadola. Zwiedzali tam skansen, czyli zachowaną zagrodę gburską. W obrębie zachowanej zagrody znajduje się zespół bogato wyposażonych budynków odtwarzających warunki życia i pracy dawnej kaszubskiej rodziny. Obejmuje on wielopokoleniową chatę gburską, kamienną piwnicę do przechowywania płodów rolnych, studnię z wyciągiem kołowrotowym, piec chlebowy, królikarnię oraz warzywnik. W stodole z początku XX w. znajduje się stała ekspozycja poświęcona historii pszczelarstwa pomorskiego oraz wystawa maszyn rolniczych. Przed stodołą ulokowano kierat (rozwark), a przed chałupą średniozamożnego gospodarza (gbura) znajduje się kolorowy latem ogród kwiatowy. W skład zespołu wchodzi również wielofunkcyjna obora, która pod jednym dachem mieściła pomieszczenia dla koni, bydła, trzody chlewnej, owiec i drobiu. W pomieszczeniu dawnego chlewiska znajduje się warsztat obróbki drewna z bogatą kolekcją narzędzi stolarsko – ciesielskich. Do obory została dobudowana wozownia, gdzie swoje miejsce znalazły wiejskie środki transportu. W pobliżu brzegu jeziora zrekonstruowano lokalne gospodarstwo o charakterze rybackim. W jego skład wchodzi ryglowy dom rybacki kryty trzciną, maglownia, wędzarnia oraz sieciarnia. Uczniowie wzięli udział w warsztatach tkackich i pieczenia chleba. Wytwory swojej pracy otrzymali na własność. Wycieczka została sfinansowana przez Zespół Placówek Oświatowych w Gminie Puck. Opiekunami były panie: Maria Draws, Ewa Korzeniewska i Ludwika Styn.