HISTORIONAUCI - to program edukacji historycznej realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej we współpracy z HISTORIA: POSZUKAJ, programem edukacyjnym Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Lubimy słuchać historii – jest jeden warunek: muszą być dobrze opowiedziane. Program HISTORIONAUCI zachęca młodych ludzi do poznawania historii poprzez szczegół. Punktem wyjścia jest obiekt muzealny (obraz, grafika, zdjęcie, przedmiot), który pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego – okresu kluczowego w rozwoju Polski. Zadaniem młodzieży jest opowiedzenie historii tego obiektu w interesujący dla nich (i dla innych) sposób. Następnie ich zadaniem będzie stworzenie własnej narracji o wybranym obiekcie. I tu zaczyna się fascynująca detektywistyczna przygoda: tropienie śladów, szukanie powiązań, zadawanie pytań i szukanie na nie odpowiedzi. Uczniowie mieli za zadanie zaprezentować wybrany przez siebie przedmiot i historię, która się z nim wiąże w swojej szkole, miejscowości, etc.
W projekcie wzięły udział trzy uczennice: Izabella Marsktein, Emilia Sanecka oraz Wiktoria Malinowska. W czasie 3-miesięcznego projektu, uczennice brały udział w prawie ośmiu webinariach, które dotyczyły pisania artykułu naukowego :)
TYTUŁ ARTYKUŁU:
Statkiem z Gdyni do Nowego Jorku w 8 dni, czyli krótka podróż do lepszego świata. Jakie tajemnice kryje w sobie niezwykła, a zarazem niezwykła pocztówka z Muzeum Emigracji w Gdyni. Rezultatem starań jest opublikowany artykuł na stronie historiaposzukaj.pl
„Shortcut - małe historie, wielkie sprawy"to projekt nowoczesnej edukacji filmowej oparty na europejskich filmach krótkometrażowych. Projekt realizują cztery organizacje przy wsparciu programu Unii Europejskiej, „Kreatywna Europa MEDIA".W ramach programu skorzystaliśmy z katalogu filmów krótkometrażowych na platformie vod dostępny dla wszystkich zarejestrowanych placówek i instytucji edukacyjnych. Filmy zostały dobrane według klucza tematycznego stworzonego z myślą o kompetencjach, których dzisiejsza młodzież może najbardziej potrzebować wobec wyzwań współczesnej Europy. Pracę z filmami wspiera pakiet nowoczesnych materiałów pomocniczych, zawierający komponenty edukacji o filmie i edukacji poprzez film. Udział w programie może ograniczyć się do korzystania z opublikowanych narzędzi, jednak wzieliśmy udziału w ścieżce tematycznej. Tematem przewodnim jest hasło "Moja wspólnota, moje miejsce", który łączy elementy społeczne z filmowymi. Zrealizowaliśmy szereg aktywizujących zadań aktywizujących młodzież oraz budujących świadomość młodego obywatela/młodej obywatelki.
Projekt został zrealizowany w oparciu o niżej opisane filmy krótkometrażowe. Zostały obejrzenia przez uczniów, którzy uczęszczali na wieczory filmowe z samorządem (organizowanie podczas nauki zdalnej) oraz klasy VI, VII i VIII podczas zajęć historii i wiedzy o społeczeństwie. Obejrzane oraz omówione filmy: ,,Chór", ,,Ojciec Adnana", ,,Dziewczyna z Instagrama", ,,Kowboj". Każda propozycja filmowa jest obudowana licznymi materiałami dydaktycznymi. Projekt zrealizował nauczyciel historii - Sergiusz Czaja.
Dnia 11 czerwca odbyła się noc filmowa uczniów klasy VIb :) Przez blisko 13 godzin wspólnego czasu obejrzeliśmy trzy filmy (prawie w całości) - Shrek 2, Harry Potter i więzień Azkabanu oraz Piraci z Karaibów :) Oczywiście, filmy przeplatane były różnymi zabawami na sali gimnastycznej. Graliśmy w dwa ognie, smocze jajo, mafię oraz pif-paf. Nie zabrakło również tajemnych zadań w formie escape room. Rano wszyscy byli bardzo zmęczenie, jednocześnie zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu - szczególnie po tak długiej nieobecności w szkole :) Noc filmową dla swojej klasy zorganizował wychowawca Sergiusz Czaja.
Turniej ,,Jeden z dziesięciu" już za Nami!
We wtorek, tj. 8 czerwca odbył się w szkole turniej historyczny 1z10. Uczniowie mogli startować w dwóch kategoriach:
- klasy IV - pula 99 pytań,
- klasy V-VIII - pula 337 pytań.
Powyższym pytaniom stawiło czoła dziewięcioro uczestników.
Wyniki w kategori klas IV:
I miejsce - MROCH Kamil,
II miejsce - CYRANKOWSKI Kamil
Wyniki w kategorii klas V-VIII:
I miejsce - SANECKA Emilia (kl. 7a)
II miejsce - SKRZYPKOWSKI Mateusz (kl.5b)
III miejsce - FOJCIK Lena (kl. 5b)
Serdeczne podziękowania za udział również dla Okrój Anny (6b), Markstein Izie (6b), Lesnau Kamili (7b), Pieper Oliwii (5a):)
Konkurs przygotował oraz przeprowadził Sergiusz Czaja.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Zapraszamy za rok na kolejną edycję konkursu!:)
Dzień Ziemi już za Nami, ale jednak postanowiliśmy co nie co posprzątać najbliższą okolicę Leśniewa. Mimo pogody, rezultat był zaskakujący ☘️ Było Nam bardzo miło spotkać się po dłuższym czasie. Akcję zorganizował Samorząd Uczniowski.