sPOTKANIE Z FUNKCJONARIUSZAMI pOLICJI

1Dnia 12 marca 2021 r. uczniowie klas pierwszych mieli okazję spotkać się z funkcjonariuszami Komendy Policji w PuckuSpotkanie miało na celu przypomnienie dzieciom zasad właściwego zachowania się w różnych sytuacjach na przykład podczas spotkania z osobą obcą – nieznajomą. Również poruszono kwestię właściwego użytkowania i korzystania z telefonów, gier komputerowych i portali internetowych. Policjanci zapoznali uczniów z bezpiecznymi zachowaniami w poszczególnych obszarach wskazanych w ramach Wojewódzkiego Projektu Edukacyjnego „UCZĘ SIĘ BEZPIECZEŃSTWA", organizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa w miejscach publicznych, wzrost zaufania społecznego i budowanie świadomości w młodym człowieku w zakresie odpowiedzialności za wspólne bezpieczeństwo oraz dążenie do wychowania młodego pokolenia wolnego od zagrożeń i umiejącego się im przeciwstawić. Projekt obejmuje też konkurs plastyczny dla klas pierwszych pod tym samym hasłem. Uczniowie otrzymali odblaskowe kamizelki z logo projektu.

Noc filmowa

Dnia 12.03.2021 roku, z inicjatywy samorządu uczniowskiego chętni uczniowie klas IV-VIII spotkali się podczas wieczoru filmowego na platformie TEAMS. W wieczorze wzięło udział 18-oro uczniów. Podczas trwającego prawie 3h wieczoru obejrzeliśmy dwa filmy. Pierwszy, krótkometrażowy film oscarowy dotyczył problemu uchodźstwa ludzi z Syrii. Drugi film był łatwiejszy w odbiorze. Obejrzeliśmy świetną komedię pt. Matylda – wszystkim szukającym dobrej (lekkiej) komedii na piątkowy wieczór – bardzo polecamy. Już podczas pożegnania umówiliśmy się na kolejny wieczór w czerwcu ;-)

Projekt ,,Czytam sobie. Pierwsza klasa!

IMG 9312W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie pierwszych klas uczestniczyli w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Czytam sobie . Pierwsza klasa!" W ramach projektu klasy pierwsze otrzymały książki – lektury, które były comiesięcznie omawiane na zajęciach. Dzieci zabierały też książki do domu i czytały samodzielnie lub czytali im rodzice. Niektóre lektury były czytane na zajęciach. Nauczyciele mieli do dyspozycji przykładowe scenariusze lekcji, karty pracy i inne gadżety, które mogli wykorzystać na zajęciach. Uczniowie w ten sposób doskonalili ciche i głośne czytanie oraz uważne słuchanie czytanego tekstu. Utrwalali poznane litery. Poszerzyli wiedzę z zakresu historii, ekologii, malarstwa i niektórych zachowań społecznych. Dzielili się treścią z rówieśnikami, chętniej odwiedzali bibliotekę szkolną. Zaczęli postrzegać czytanie, jako formę relaksu i wyciszenia.
Dzieci otrzymały zakładki do książek, a na zakończenie projektu dyplomy.

Pomorska Liga Zadaniowa ,,Zdolni z Pomorza"

pomorska-liga-zadaniowa-zdolni-z-pomorza-206816 1Dwoje uczniów naszej szkoły z klasy VIIIb Monika Zaklikowska oraz Jan Łabiak reprezentowali naszą szkołę w Pomorskiej Lidze Zadaniowej Zdolni z Pomorza. Konkurs jak co roku organizowany jest w ramach projektu Zdolni z Pomorza i zakłada popularyzację przedmiotów ścisłych oraz tych, które rozwijają kompetencje społeczne. Monika i Jan spisali się znakomicie. Monika Zaklikowska uzyskała tytuł LAUREATA i zajęła I miejsce etapu powiatowego z chemii oraz tytuł FINALISTY etapu powiatowego z biologii. Natomiast Jan Łabiak uzyskał tytuł FINALISTY etapu powiatowego w zakresie kompetencji społecznych. Uczniowie otrzymali za swój sukces dyplomy od Marszałka Województwa Pomorskiego pana Mieczysława Struka. Niebawem Monika Zaklikowska zaprezentuje szkołę z przedmiotów chemia i biologia na etapie wojewódzkim. Trzymamy kciuki :-) Gratulacje należą się uczniom, ale też nauczycielom: Danucie Groenwald, Martynie Kass-Kur oraz Sergiuszowi Czaja, którzy wkładają swój trud w przygotowanie uczniów do konkursów w tych trudnych dla wszystkich czasach.

Pasowanie na czytelników szkolnej biblioteki

czytelnikW dniach 25 - 27.01.2021 roku odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników biblioteki szkolnej. W tym roku szkolnym, wyjątkowo późno ze względów na pandemię, biblioteka szkolna przyjęła do grona 51 nowych czytelników. Przede wszystkim celem pasowania było zapoznanie najmłodszych uczniów z biblioteką i jej „reklama" oraz zachęcenie do korzystania ze zbiorów. Pierwszaki wraz z wychowawczyniami obejrzały pomieszczenie biblioteczne, zapoznały się z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania książek oraz „prośbami książki". Chętnie opowiadały o swoich domowych biblioteczkach i ulubionych książkach, odpowiadały na pytania, jak należy obchodzić się z książką. Podczas pasowania dzieci najpierw obejrzały inscenizację Jana Robaka pt.: Wywiad z „Jedynką", przygotowanym przez uczennice z klasy II i III. W skupieniu i z uwagą w obecności Pani Dyrektor Marii Maciejewskiej zgodnym chórem uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po występie nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonała Pani Dyrektor przy pomocy wielkiego, gęsiego pióra. Jednocześnie pogratulowała wszystkim uczniom i życzyła wspaniałych przygód w świecie książek. Nowym czytelnikom wręczono książki „Pierwsze abecadło" ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek". Uczniowie również otrzymali broszki wykonane przez dzieci ze świetlicy szkolnej oraz słodki poczęstunek. Na zakończenie uroczystości każdy z nich wypożyczył swoją pierwszą lekturę. Mamy nadzieję, że wszystkie dzieci wiedzą, jak należy zachować się w bibliotece szkolnej, potrafią samodzielnie wypożyczyć książki i będą naszymi częstymi gośćmi.