Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

IMG 9020Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Został on ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Święto to ma już okrągłą 20 letnią tradycję. W tym też dniu nasza biblioteka zorganizowała wspólne, głośne czytanie. Uczestnikami spotkania, a zarazem wspaniałymi słuchaczami były dzieci z klas „0"a i „0"b oraz dzieci ze świetlicy szkolnejNa początku uczniowie wysłuchali baśni Janiny Porazińskiej ,,Szewczyk Dratewka". Po wysłuchaniu czytanego tekstu dzieci chętnie odpowiadały na zadawane im pytania dotyczące treści. Następnie zerówkowicze odgadywali nazwy, bądź znaczenie rekwizytów związanych z bajkami i baśniami. Na koniec odpowiadały na zagadki dotyczące różnych opowieści, bajeczek, podań i legend, które nagrodzone zostałysłodkim poczęstunkiem. Ten dzień był bardzo intensywny, ale i relaksujący, bo choć potrafimy czytać, miło jest czasem zamknąć oczy, posłuchać czyjegoś głosu i puścić wodze wyobraźni... Organizatorem przedsięwzięcia była pani Karolina Stark.