Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka. Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas I a i I b oraz I c, które odbyło się kolejno 28.11., 07.12. 202 2r. oraz 12.01.2023 r. było dla nich ogromnym przeżyciem. A wszystko zaczęło się od pogadanki nauczyciela biblioteki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Na początku pierwszaki wysłuchały występu ich starszej koleżanki Roksany, która umiliła nasze spotkanie grą na skrzypcach. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każde z dzieci po raz pierwszy wypożyczyło książkę do domu. Ponadto każdy uczeń z klasy pierwszej otrzymał na powitanie zakładkę do książki oraz książkę pt. ,, Pierwsze abecadło". Książki te otrzymaliśmy od Instytutu Książki w ramach kampanii ,, Mała książka – wielki człowiek''. Strategicznym celem tego projektu jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Od 29 lipca 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE). Dlatego wyrzucając elektrośmieci do śmietnika nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale także łamiemy prawo. W związku z tym samorząd uczniowski będzie podejmował coroczne działania proekologiczne, mające na celu uświadomienie nie tylko uczniom, ale całej społeczności szkolnej jak ważny jest to problem.W tym roku, akcja przebiegala pod hasłem: ,,Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci". Co więcej, dzięki udziału w powyższej akcji, samorząd uczniowski zdobył fundusze na bieżące działania. Celem SU jest wynajęcie dla uczniów dystrybutora do wody. Aby działania odniosły swój skutek, samorząd uczniowski przy współpracy z Green Office Ecologic zaprowadził akcję proinformacyjną na temat elektrośmieci. Działania objęły dziennik elektroniczny librus, szkolny facebook oraz zajęcia godzin wychowawczych. Między innymi poruszono tematykę: Nie wolno wyrzucać elektroodpadów razem z innymi odpadami. Gdzie przetwarzane są elektroodpady? Szkodliwy wpływ elektroodpadów na zdrowie. Co można ponownie zrobić z zużytego sprzętu? Do czego ponownie wykorzystać kable? Jak postępować ze sprzętem elektronicznym? Projekt, tj. okres zbiórki trwał w dniach 2-8 grudnia na parkingu przy Szkole w Leśniewie. Łącznie zebraliśmy 5438 kg sprzętu, co przełożyło się na kwotę 816 zł. Naszym celem jest organizacja akcji corocznej, jednak postaramy się, aby odbywała się w porze wiosennej. Akcja została zorganizowana przez samorząd uczniowski wraz z opiekunem, p. Sergiuszem Czają.
W środę, tj. 30 listopada odbyło się spotkanie z sędzią sądu rejonowego w Wejherowie, p. Jakubem Cyrankowskim. Dzięki uprzejmości sędziego, uczniowie klas VII i VIII mogli "na żywo" spotkać się z praktykiem prawa, który wytłumaczył w sposób jasny i klarowny interesujące kwestie prawne. Spotkanie odbyło się w ramach kształcenia obywatelskiego uczniów szkół podstawowych, co jest jednym z priorytetów ministerstwa w obecnym roku szkolnym. Spotkanie dotyczyło m.in.: nowej ustawy dotyczącej nieletnich, odpowiedzialności karnej nieletnich w zależności od wieku, pojęć: pomówień, zastraszanie, rozbój, kwestii dotyczących zapisów w statucie szkoły. Celem spotkanie było spotkanie z praktykiem, co będzie skutkować zwiększoną świadomością prawną wśród uczniów. Sędzia, dzięki swej uprzejmości, odpowiadaj cierpliwie na pytania uczniów, dotyczące np. zabierania przez nauczycieli telefonów komórkowych, zakazów w statucie dotyczących malowania się, farbowania włosów. W kontekście spotkania bardzo jasno wybrzmiała stara, rzymska zasada prawna: Ignorantia iuris nocet - ,,Nieznajomość prawa szkodzi". Uczniowie zrozumieli, że to w ich interesie jest wiedzieć i znać prawo, a przynajmniej wiedzieć, gdzie szukać.
Stało się tradycją w naszej szkole, że włączmy się do obchodów Dnia Pluszowego Misia. Dnia 25 listopada dzieci z klas oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich wzięli udział w świętowaniu. W szkole towarzyszyły im przyniesione przez siebie maskotki. W klasach pod okiem wychowawców zapoznali się z historią ,,Pluszowego Misia", wykonali prace plastyczno-techniczne : dzieci z oddziałów przedszkolnych-kolorowankę XXL, uczniowie klas pierwszych-odwzorowanie lewej strony misia, uczniowie klas drugich-rysowanie postaci misia wg kodu/rzutu kostką, uczniowie klas trzecich-miś- składanka origami. Korzystali też z układanek on-line tematycznie związanych z ,,Pluszowym Misiem". Uwieńczeniem dnia było pozowanie wraz z maskotkami do zdjęcia ,,Dnia Pluszowego Misia". Dzień Pluszowego Misia przygotowały panie: Gabriela Ratke i Maria Draws.