Setki lat temu żyli tu rycerze i damy dworu. Mieściły się też stajnie cesarskie. Ów symbol tego miasta wznosi się wysoko w środku Norymbergi. Obecnie jest to najstarsze i jednocześnie najnowocześniejsze schronisko młodzieżowe w Niemczech.
Tego samego dnia nastąpiło wyjście na stare miasto w Norymberdze, zwiedzanie historycznych zabytków oraz kościołów, z których nie lada wspomnieniem była imponująca fasada, znajdującego się przy Rynku Głównym, kościoła Najświętszej Marii Panny z XVI w., która przyciąga tysiące turystów z całego świata, odbywającym się tam codziennie o godzinie 12:00 pochodem figurek (Männleinlaufen), który przedstawia kłaniających się książąt cesarzowi Karolowi. W świątyni można zobaczyć najstarsze witraże w Norymberdze, które pochodzą z połowy XV wieku. Wszytko to opowieściami ciekawych legend, przypowieści i zachowanych zapisków przedstawiła nam w niesamowicie interesujący sposób polska przewodniczka mieszkająca na stałe w Norymberdze Pani Maria Holzhauser.
Pobyt nie mógłby odbyć się bez stałego punku programu naszego projektu jakim jest Zwiedzanie Fabryki Faber Castell . Fabryka Faber Castell znana jest na całym świecie z najlepszej jakości produktów pisarskich. Wszystko zaczęło się w 1861 roku kiedy Lothar von Faber założył fabrykę łupków w małym miasteczku Geroldsgrün w Górnej Frankonii. Dopiero w 1925 roku Alexander Graf von Faber-Castell rozpoczął budowę nowoczesnego kompleksu produkcyjnego, gdzie produkuje się ok. 2,3 miliarda drewnianych ołówków rocznie na całym świecie. Dzięki wizycie uświadomiono nam, że ołówek ma swoją ciekawą historię, poznaliśmy tajniki powstawania grafitu oraz używanych do produkcji artykułów specjalnej jakości drzewa. Okazało się, że Faber Castel jest producentem wielu znanych kosmetyków na zlecenie światowych koncernów drogeryjnych.
Po wizycie w Faber Castel odbyło się, w Urzędzie Miasta Stein, oficjalne spotkanie z Pierwszym Burmistrzem Miasta Panem Kurtem Krömer oraz Szefową wydziału Kultury Panią Kathrin Kallert. Dzieci poznały historię miasta, mogły odbyć z burmistrzem rozmowy, zadawać pytania oraz zasiąść na miejscach przedstawicieli Rady Miasta i opowiedzieć o sobie, oczywiście w języku niemieckim.
Jednym z punktów tegorocznego projektu był wyjazd do Monachium – stolicy Bawarii. Przygoda w Monachium była ciekawym doświadczeniem. Uczniowie zobaczyli potężną metropolię, wielokulturowość, wieloreligijność i wielorasowość w jednym miejscu. Ze względu na odległości poruszaliśmy się tylko metrem, co wymagało samodyscypliny i organizacji. Zwiedziliśmy muzeum BMW, poznaliśmy bliżej znaną na świecie markę od pierwszego pojazdu, przez najnowocześniejsze modele z roku 2024, po wyścigowe bolidy formuły 1. Mogliśmy wchodzić do środka aut i choć na chwilę poczuć dozę luksusu. Uwieńczeniem był taniec przy samochodzie samego Elvisa Presley’a przy jego znanym wszystkim utworze „Return To Sender”
Następnie udaliśmy się na zwiedzanie Centrum Olimpijskiego, gdzie w 1972r odbyły się Igrzyska Olimpijskie. Na deser było oczywiście serce Monachium – przepiękny Marienplatz.
Jeszce tego samego wieczoru odbyło się spotkanie z Burmistrzem Miasta Stein Kurtem Krömer i Referentem ds. Partnerstwa Walterem Nüßler. Spotkaniu towarzyszyła praca w grupach nad miniprojektem „Mein Besuch in Deutschland”. Poz skończeniu przedstawiciele projektu omawiali w języku niemieckim z naszymi gośćmi wykonane prace. Nie obyło się również bez występów artystycznych. Całość wywarła tak silne wrażenie na obu Panach, że dostaliśmy zielone światło na przyjazd kolejnej grupy dzieci w roku 2025.
Stały punkt naszych przygód to także pobyt w Aquaparku Kristall Palm Beach w Stein, którego i w tym roku nie zabrakło. Miejsce to obejmuje wiele obiektów rekreacyjnych, takich jak kryte i odkryte baseny, wypełnione wodą termiczną, wielorakie zjeżdżalnie, wanny z hydromasażem, solanki i itp. Po intensywnych dniach, był to dla wszystkich uczestników nie lada relaks.
Ciekawym elementem zwiedzania okazał się również pobyt w Wieży widokowej „Turm der Sinne” w Norymberdze, który tak naprawdę okazał się domem iluzji. Doświadczyliśmy wielu praw fizyki i postrzegania rzeczywistości zmysłami.
Koniecznym było także przejście do robiącego niesamowite wrażenie DB (Deutsche Bahn) Museum, czyli Muzeum transportu, w którym czekała na nas ekscytująca podróż od początków kolei w Niemczech, aż do obecnie stosowanych nowoczesnych technologii w transporcie masowym. Muzeum DB w Norymberdze posiada ponad 150 historycznych pojazdów kolejowych. Uczniowie uświadomili sobie, jak silnie kolej zmieniła życie ludzi. W jednym z najstarszych muzeów historii techniki w Europie można z bliska przyjrzeć się jej rozwojowi oraz wpływowi kolei na ludzi i przemysł.
Już nie możemy doczekać się kolejnego razu. Kolejny etap projektu to przystanek Wiedeń.