Dnia 20 czerwca o godzinie 9.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego w oddziałach przedszkolnych: „0A” pod wychowawstwem Pani Ewy Borskiej oraz „0B” - Pani Kamili Ceynowa. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Potem Pani Dyrektor Maria Maciejewska skierowała do dzieci wiele miłych słów wsparcia. Następnie dzieci rozpoczęły część artystyczną. Przepięknie zatańczyły poloneza, zarecytowały wiersze oraz zaśpiewały piosenki, które wzruszyły niejednego rodzica. Po części artystycznej, wychowawczynie oraz Pani Zofia Grzywacz – Wenta ucząca religii, wręczyły dzieciom dyplomy oraz upominki. Tak to już jest, coś musi się skończyć, aby móc wejść w kolejny, nowy etap życia. Podziękowania należą się rodzicom za wspólnie spędzony czas, pomoc i wsparcie. Dzieciom natomiast życzymy wspaniałych wakacji, samych sukcesów w szkole, uśmiechu na co dzień oraz nowych przyjaźni.
Uroczyste zakończenie roku szkolnego w Oddziałach Przedszkolnych
Mecz - kadra kontra uczniowie
Tradycyjne rozegraliśmy pojedynek w smocze jajo. Naprawdę nie było łatwo, walka trwała do ostatnich chwil, jednak tym razem troszkę lepsi okazali się Nauczyciele. Wszyscy walczyliśmy do samego końca! Publiczności dziękujemy za ogromny doping! Dziękujemy również Radzie Rodziców za udział w meczu! Wiemy, że zawsze możemy na Państwa liczyć. A w co zagramy za rok? Już jesteśmy ciekawi i szykujemy formę ;-)
6
Wyjazd integracyjny do Ostrowa
Po dzisiejszych dniu, żaden uczeń klasy IVc nie wypowie słynnego ,,Nie lubię poniedziałków". Było aktywnie i tanecznie! Udaliśmy się na długi spacer, podczas którego odwiedziliśmy plac zabaw oraz wstąpiliśmy na plażę. Mimo gorszej pogody, humory Nam dopisywały! Zmęczeni po spacerze skorzystaliśmy z basenu, jacuzzi oraz zjedliśmy pyszne kiełbaski z grilla! Serdecznie dziękujemy Pani Ani za cudowną gościnę!
7
Szkolny Konkurs ,,Mam talent"
Szkolny konkurs „Mam Talent” cieszy się ogromną popularnością wśród uczniów naszej szkoły, a jego piąta edycja była kolejnym dowodem na to, jak wiele talentów kryje się w murach Leśniewskiej podstawówki. Wydarzenie to stało się jednym z najważniejszych punktów w kalendarzu szkolnym, inspirując dzieci i młodzież do rozwijania swoich pasji i prezentowania talentów oraz przezwyciężania lęku związanego z wystąpieniami publicznymi. Finał odbył się 14 czerwca, a poprzedziły go eliminacje.
37Konkurs przyciągnął wielu utalentowanych uczestników, prezentujących swoje umiejętności w różnych kategoriach, takich jak taniec, śpiew, akrobatyka, recytacja oraz gra na instrumentach – w tym roku na pianinie. W jury zasiadali: reprezentant rodziców pan Krzysztof Lewańczyk, reprezentantka Samorządu Uczniowskiego Maja Radtke oraz nauczyciele przedmiotów artystycznych – nauczycielka muzyki Justyna Grzynkowicz i nauczycielka plastyki Danuta Kowalik. Komisja miała bardzo trudne zadanie, wybierając najlepsze występy spośród wielu utalentowanych uczestników. Pierwszą nagrodę i statuetkę otrzymał duet: Lena Soitz i Bartosz Źródło, którzy zachwycili publiczność swoim tańcem. Natomiast nagroda publiczności trafiła do Marceli Bojke z klasy „0a” za niezwykły pokaz akrobatyczny. Jury wyróżniło również trzy uczestniczki: Maję Stodólską z klasy Va (taniec współczesny), Katarzynę Bawarską z klasy Va (taniec współczesny) oraz Marcelinę Horoszkiewicz z klasy Ia (recytacja). Fundatorem nagród była Rada Rodziców, która od początku wspiera ten projekt. Dziękujemy! Konferansjerem programu był Jan Byczk z klasy V B, który po raz pierwszy poprowadził całe wydarzenie. Już teraz zachęcamy do wzięcia udziału w VI edycji! Konkurs zorganizowały panie: Natalia Majkowska-Barbachowska i Ewelina Plocke.
Wycieczka do Strusiej Farmy w Kniewie
Dnia 4 czerwca 2024r. uczniowie klas I a, I b i I c uczestniczyli w wycieczce do Kniewa, a dokładnie do Strusiej Farmy. Dzieci miały okazję popodglądać te piękne ptaki na wybiegu i w klatkach. Z ciekawością patrzyły na sposób życia jak też zabawę zwierząt. Doszukiwały się podobieństw do zwierząt, które widzą na co dzień. Mogły karmić koziołki i owce. Niektóre dzieci były tam pierwszy raz. Były tak zafascynowane, że pytały kiedy znów tam pojadą. Po wspólnym ciężkim, ale edukacyjnym spacerze był czas na posiłek, pieczenie kiełbasek przy ognisku i na lody. Pogoda dopisała, a przede wszystkim dopisały humory. Wycieczkę zorganizowały wychowawczynie D. Kowalik, M. Grzmil – Ławniczak i Żaneta Lademann.
8
Wycieczka do Torunia
Dnia 13 czerwca 2024 roku klasy III pod opieką wychowawczyń - Ewy Podolskiej, Gabrieli Ratke, Marii Draws i opiekunki Danuty Kowalik uczestniczyły w jednodniowej wycieczce do Torunia. Zwiedzanie Torunia rozpoczęło się od wizyty w toruńskim Planetarium, gdzie uczniowie wzięli udział w pokazie pt.: „Cudowna podróż”. W czasie seansu zapoznali się z podstawowymi gwiazdozbiorami oraz związanymi z nimi mitami greckimi, udali się w podróż po Układzie Słonecznym, lądując na powierzchni Księżyca i Marsa.
Zobaczyli, jak wyglądają z bliska pierścienie Saturna oraz chmury na Jowiszu. W czasie pobytu w tym urokliwym miasteczku uczniowie odbyli spacer z przewodnikiem po Starym Mieście, podczas którego usłyszeli wiele ciekawych historii związanych z miastem i jego mieszkańcami. Byli przy Domu Mikołaja Kopernika, pomniku tegoż wielkiego astronoma, Domu Artusa, Ratuszu, kościele św. Janów, gdzie znajduje się zegar flisaczy z jedną wskazówką nazywaną Palcem Bożym, murach Krzywej Wieży. Po spacerze Bulwarem Filadelfijskim uczniowie udali się do Piernikarni Mistrza Bogumiła, gdzie wzięli udział w ciekawej lekcji dotyczącej wypieku toruńskich przysmaków. Poznali historię dotyczącą wyrobu słodyczy oraz samodzielnie przygotowali według starej, tradycyjnej receptury, własny piernik do wypieku, który potem zabrali ze sobą do domu. Otrzymali też dyplomy pamiątkowe „Mistrzów Cukiernictwa”. Nie ominęła ich również wyczekiwana degustacja, po której ruszyli do fabrycznego sklepiku po zakup toruńskich specjałów oraz na długo wyczekiwany wyśmienity obiad do restauracji „Rybakówka”. Uczniowie mieli też czas wolny na wykonanie zdjęć oraz zakup toruńskich pamiątek. Wszyscy wrócili trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń i bardzo zadowoleni. Wyjazd zorganizowały panie: Ewa Podolska, Gabriela ratke i Mariola Draws.
Powiatowy Przegląd Form Tanecznych
Po trzyletniej przerwie, 6 czerwca w Jastarni odbył się XVIII Przegląd Form Tanecznych. W konkursie rywalizowały ze sobą zespoły taneczne i soliści z całego powiatu puckiego, prezentując różne gatunki tańca: regionalne, współczesne, akrobatyczne, cheerleaders. Szkołę Podstawową w Leśniewie reprezentował zespół Like Dance prezentując dwa układy taneczne: grupy młodszej (I-III) oraz starszej (IV-VII). Mimo wysokiego poziomu uczestników konkursu, Like Dance zdobył puchar i zaszczytne drugie miejsce na podium. Serdecznie gratulujemy! :)
5
Gminny Przegląd Muzyki Szkolnej
W dniu 28 maja w Żelistrzewie odbył się Przegląd Muzyki Szkolnej, w którym rywalizowało ze sobą dwanaście szkół gminy Puck. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 1a: Tatiana Bojke, Marcelina Horoszkiewicz i Franciszek Głowienka. Był to ich debiutancki występ przed tak liczną publicznością i czujnym okiem jurorów. Pomimo sporej tremy pierwszaki wypadły świetnie. W konkursie wystąpił również nasz szkolny zespół Like Dance, prezentując dwa układy taneczne i zdobywając trzecią nagrodę. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! :)
2
Wycieczka klas VI - VIII
Uczniowie klas 6-8 w dniach 21-24 maja br. udali się w niezapomnianą podróż. Celem wycieczki było poznanie regionu Dolnego Śląska, ale też Pragi czeskiej.Wyjechaliśmy skoro świt do pierwszego przystanku, którym był Zamek Książ w Wałbrzychu. Uczniowie mimo wyczerpującej podróży odgadywali zagadki dotyczące zamku i z powodzeniem zdobyli wysokie noty na temat historii zabytku. Uwieczniliśmy moment wręczania nagród przez kustosza zamku. Zobaczyliśmy również piękną palmiarnię z lemurami.
2Wyczerpani dotarliśmy do miejsca noclegowego w Kowarach, skąd następnego dnia gościliśmy w Pradze. Zaczęliśmy od odwiedzenia Muzeum Franza Kafki. Niewątpliwie atrakcją było poznanie tego pisarza z przewodniczką anglojęzyczną. Młodzież tym samym szlifowała swoje językowe umiejętności. Poznaliśmy również zakamarki praskie, ciesząc oko zabytkowymi budowlami jak Hradczany czy Katedra Wita.Kolejny dzień był równie wyczerpujący, bo zdobywaliśmy Śnieżkę. Był to nie lada wyczyn. Tym, którym zdrowie nie pozwoliło się wspiąć zapewniono atrakcje zjazdu torem saneczkowym. Każdy wyjechał z Karpacza usatysfakcjonowany. Ostatni dzień to wrocławskie wojaże ulicami miasta krasnali. Uświetniła ten wyjazd wizyta w Movie Gate, jedynym w Europie muzeum filmowym z oryginalnymi strojami/rekwizytami z filmów. Niezaprzeczalną atrakcją były łamigłówki w podziemnym schronie, które pochłonęły naszych uczniów.Szczęśliwi i wyczerpani dotarliśmy po północy do Leśniewa pełni wspomnień, które na długo pozostaną tematem do rozmów.Opiekę nad uczniami sprawowały panie Hanna Parchem, Dorota Maschotta, Danuta Kowalik i Gabriela Ratke. Organizatorem wyjazdu było biuro Czerwiński Travel z Gdańska, któremu dziękujemy, a szczególnie pilotce, która czuwała nad nami, Pani Monice Rojek.
Międzynarodowy Dzień Tańca
W tym roku, 17 maja, po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Tańca. Ubiegłoroczne święto taneczne zorganizowane przez panią Justynę Grzenkowicz oraz pana Sergiusza Czaja spotkało się z wielkim entuzjazmem ze strony uczniów, dlatego postanowiliśmy na stałe wprowadzić je do kalendarza imprez i uroczystości szkolnych. Zabawę rozpoczęliśmy żywą historią tańca, w której uczniowie przedstawili przeboje i tańce popularne od lat dwudziestych ubiegłego wieku, aż po czasy współczesne.
16Następnie chętni tancerze z naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności taneczne. Świętowanie zakończyliśmy wspólnymi tańcami i zabawą, do której włączyliśmy wszystkich uczniów oraz nauczycieli :)
Rejs statkiem ,,Pirat"
Rejs statkiem ,,Pirat" zaliczony. Mimo mało sprzyjającej pogody, humory nam dopisały! Dziękujemy Polskiemu Towarzystwu Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku za możliwość udania się w rejs!
4
Wieczorek poetycki
- 20
Wojewódzko-Metropolitalny Konkurs Biblijny im. Sł. Bożego Kard. Augusta Hlonda w Rumi
W dniu 11 maja 2024 roku, dwóch naszych utalentowanych uczniów, Mateusz Skrzypkowski i Kamil Mroch, wzięło udział w ostatnim etapie Wojewódzko-Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sł. Bożego Kard. Augusta Hlonda w Rumi. Tegoroczna edycja konkursu skupiała się na Księdze Wyjścia ze Starego Testamentu, stanowiąc wyzwanie dla wszystkich uczestników. Pomimo zaciekłej konkurencji, Kamil otrzymał zasłużone wyróżnienie, co stanowi ogromny powód do dumy dla naszej szkoły. Gratulujemy naszym zdolnym uczniom i życzymy im dalszych sukcesów!
Półfinał Wojewódzki Igrzysk Dzieci w piłce nożnej chłopców.
W dniu dzisiejszym w Nowej Wsi Lęborskiej odbył się półfinał wojewódzki Igrzysk Dzieci w piłce nożnej chłopców. Na zawody stawiły się cztery szkoły, które zdobyły mistrzostwa swoich powiatów (puckiego, wejherowskiego, kartuskiego i lęborskiego). W pierwszym meczu trafiamy na szkołę z Luzina. Po bardzo ciężkim i wyrównanym meczu wygrywamy 2:1. W dalszej części zawodów mierzymy się ze szkołami z Kartuz wygrywając 3:0 i Nowej Wsi Lęborskiej odnosząc zwycięstwo 4:2. Zajmujemy pierwsze miejsce i awansujemy do Finału Województwa Pomorskiego, w którym zmierzy się sześć najlepszych szkół w województwie.
Jest to historyczny sukces naszej szkoły, gdyż po raz pierwszy awansujemy do tego etapu zawodów organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy. Wielkie brawa dla chłopców i życzymy powodzenia w finale wojewódzkim!!! Skład naszej reprezentacji: Kamil Mroch 7a, Wiktor Pieper 6b, Albert Kamień 6b, Filip Drzeżdżon 6b, Paweł Kwidziński 6b, Igor Srok 5c, Oskar Głowienka 5c, Bartosz Srok 5c, Dominik Wittbrodt 6a. Opiekę nad drużyną sprawował Pan Krystian Jocz.
Powiatowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży w Piłce Nożnej
W kolejnych dniach w Igrzyskach Dzieci i Młodzieży w piłce nożnej w Żelistrzewie do rywalizacji przystąpiły nasze starsze reprezentacje. W kategorii dziewcząt odnosimy trzy zwycięstwa i jeden remis. Takie rezultaty pozwalają nam zakończyć zawody na pierwszym miejscu uzyskując awans do półfinału wojewódzkiego. Chłopcy starsi rywalizowali w dwóch grupach. Niestety nasza reprezentacja zajmuje trzecie miejsce w grupie i kończy zawody po fazie grupowej.
Powiatowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży w Piłce Nożnej
Na początku maja w Żelistrzewie odbyły się Igrzyska Dzieci i Młodzieży w piłce nożnej organizowane przez Powiatowy Ośrodek Sportu Młodzieżowego. W kategorii chłopców młodszych na zawody stawiło się 10 zespołów. Zawody rozgrywane były w dwóch grupach. Fazę grupową kończymy na pierwszym miejscu. W meczu półfinałowym po bardzo emocjonującym meczu wygrywamy z SP Mrzezino 3:2 i awansujemy do finału. W meczu finałowym wygrywamy 2:0 ze SP Pogórze, Kończymy zawody na pierwszym miejscu i awansujemy do półfinału wojewódzkiego.
Powiatowe Igrzyska Dzieci i Młodzieży w Piłce Nożnej
Dnia 6 maja 2024 roku odbyły się Igrzyska Dzieci i Młodzieży w piłce nożnej organizowane przez Powiatowy Ośrodek Sportu Młodzieżowego. Zawody rozgrywały się w Żelistrzewie. Pierwsze do rywalizacji stanęły nasze młodsze dziewczęta. Zawody rozgrywane były w dwóch grupach. Fazę grupową kończymy na pierwszym miejscu i awansujemy do finału. Niestety w meczu finałowym przegrywamy 0:1 i kończymy zawody na bardzo wysokim drugim miejscu.
Apel poświęcony Konstytucja 3 Maja
Zbliżający się czas to okres zadumy i wspomnień dziejowych przełomów. Uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej w Leśniewie postanowili w metaforyczny sposób oddać charakter dokumentu, który był pierwszą ustawą w Europie-Konstytucji 3 Maja. Król Stanisław August Poniatowski, w którego wcielił się uczeń klasy 8a Paweł Wittbrodt rozpoczął przedstawienie światłem świecy, symbolizującym nadzieję na lepsze jutro. Kontrastowy kolor czarny recytatorów, który stał się odwzorowaniem marazmu i późniejszych zawirowań na kartach historii, miał wskazać obserwatorom jak szybko może odmienić się sytuacja. Jednak nadzieja umiera ostatnia, czego nastrój oddały liryki wyrecytowane przez uczniów klas 7: Dominikę Domachowską, Oliwię Walder, Kamila Mroch, Sarę Kwidzińską, Majkę Funk, Maję Wikowską, Maję Ratke, Dominikę Srok. Rys historyczny naświetlił głos narratora w tle (uczeń klasy 7a Mikołaj Witczak).
Dodatkowo muzyka klasyczna dodała powagi prezentowanym treściom, którą wygrywały uczennice klasy 5c Roksana Kur i 6a Katarzyna Sanecka, a nad oprawą muzyczną czuwał Dorian Rychert z klasy 7c. Puentą przedstawienia było pokazanie, że jednak wolność i chęć utrzymania własnych granic jest możliwa, gdy uczniowie wyrecytowali jednym głosem refren Mazurka Dąbrowskiego.Akademię przygotowano pod czujnym okiem historyka, pana Sergiusza Czaja i polonistki, pani Hanny Parchem.
Koncert muzyczny
Dnia 24.04.2024 roku odbył się występ muzyczny dla uczniów klas młodszych. Dzieci wysłuchały znanych utworów z muzyki poważnej, jak i popularnej. Muzycy zapoznali młodych słuchaczy z nazwami, wyglądem oraz brzmieniem instrumentów takich jak wibrafon czy cajon. Ochotnicy mieli również możliwość zagrania na nich. Występ cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci.
3
Rodnô mòwa
23 kwietnia 2024 roku w Żelistrzewie odbyły się eliminacje gminne 53 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej Rodnô mòwa. Uczestnicy pamięciowo opanowali dwa utwory (poezję i prozę) z literatury kaszubskiej. Byli oceniani w następujących kategoriach wiekowych: przedszkole, oddział przedszkolny, klasy I-III, klasy IV-VI oraz klasy VII-VIII. Naszą szkołę godnie reprezentowały uczennice klas I-III: Blanka Koziróg IIa oraz Małgorzata Rumpca IIIb. Małgorzata Rumpca zdobyła I miejsce. Opiekunem uczennic była Pani Maria Draws. Serdecznie gratulujemy.
2